English version: Ultimate Tic-Tac-Toe
My Template
Każdy zna zasady gry w kółko i krzyżyk. Czy wiesz jak dodać do niej trochę kreatywności i zmienić ją w strategiczno-logiczne wyzwanie?
Zaczynamy! Rysujemy dużą planszę do gry w kółko i krzyżyk. W każdym polu tej planszy narysuj małą planszę. Jeśli chcesz wersję do druku, to tutaj możesz ją pobrać.
W każdej kolejce zaznaczasz kółko lub krzyżyk w jednym polu na małej planszy.
Kiedy zdobędziesz trzy pola w jednej linii na małej planszy, wygrałeś tę planszę.
Aby wygrać grę, musisz wygrać trzy małe plansze w jednej linii.
ALE…
NAJWAŻNIEJSZA ZASADA W TEJ GRZE!
Ty nie możesz wybrać, na której z dziewięciu małych plansz chcesz grać. Decyduje o tym poprzedni ruch przeciwnika. Wszystko zależy od tego, na którym polu przeciwnik postawił swój znak i w ten sposób odesłał Cię do planszy, na której musisz zagrać i zaznaczyć swój ruch. To, które pole wybierzesz, określi, na której planszy będzie grał potem przeciwnik.
Na przykład, jeśli postawię czerwone kółko w środkowym polu małej planszy, to kolejny gracz przenosi się do środkowej planszy i tam musi wykonać swój ruch.
Przeciwnik zagrał zielonym krzyżykiem w górnym lewym rogu małej planszy, zatem mój kolejny ruch musi być wykonany w górnej lewej planszy.
To nadaje grze element strategiczny. Nie możesz skupiać się tylko na małej planszy. Musisz zastanowić się, gdzie Twój ruch wyśle przeciwnika, a gdzie jego następny ruch wyśle Ciebie i tak dalej.
Co, jeśli mój przeciwnik wyśle mnie na planszę, która jest już rozegrana? Gratulacje – możesz zagrać na dowolnej innej planszy. Oznacza to, że powinieneś unikać wysyłania przeciwnika na już wygraną planszę.
Co się stanie, jeśli na małej planszy dojdzie do remisu? Zalecam, aby ta plansza w dużej planszy nie liczyła się ani dla X, ani O.
Wszędzie jest matematyka! Mamy tutaj ćwiczenie myślenia przyczynowo-skutkowego i pojawia nam się podobieństwo figur:)
Miłej zabawy 🙂
Inspire Math Matematyka
Więcej moich materiałów znajdziesz tutaj.